Adventní Praha a Karel IV.

01.12.2016 Čtvrtek

V rámci mezinárodního výtvarně-architektonického projektu „Hravý architekt“ jsme se octli v přenádherné adventní Praze. Národní galerie - Valdštejnská jízdárna – nám nabídla výstavu „Architektura pro korunu“, věnovanou 700. výročí narození Karla IV. Byli jsme příjemně přivítáni, rozděleni do skupin a program mohl začít.

Prohlídka výstavy byla komentována panem Michalem Schneiderem, dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavostí a mohli jsme se na cokoli zeptat. V prvním patře VJ byl připraven výtvarný ateliér. Po odvysílání krátkého filmu, zaměřeného na architekturu, jsme byli rozděleni do skupin děvčat a chlapců. Dívkám se věnovala paní architektka z Brazílie, navrhovaly jsme různé stavby a hoši společně s panem ředitelem projektu tyto stavby stavěli.

Plánovaná procházka byla vedena Tomášem Soukupem, zhlédli jsme obě věže – Malostranskou i Staroměstskou, které jsou od sebe vzdáleny 515 metrů – to je délka Karlova mostu s třiceti sochami. Prohlídka vyústila před Pražským orlojem na Staroměstském náměstí lemovaném stánky, světýlky, řetězy a ozdobami. Každému z nás se líbil voňavý vánoční strom přivezen do Prahy z Moravy.

Před odjezdem jsme se vydali na další procházku, tentokrát jsme viděli Senát Parlamentu ČR, Nerudovu ulici s domovními znameními, Pražský hrad s výměnou stráží. První a druhé nádvoří bylo uzavřeno vzhledem k státní návštěvě z Maďarska, ale před chrám svatého Víta jsme se dostali boční uličkou a mohli si tento architektonický skvost prohlédnout ze všech stran. Zámecké schody jsme scházeli se spoustou zastavení, abychom nepřišli o mimořádně nádherné pohledy na Prahu. Při posledním zastavení jsme si prohlédli Václavské náměstí s dominující sochou svatého Václava, všimli jsme si, že se opravuje Národní muzeum, kde budeme chtít také časem zavítat.

K velkým zážitkům patří také cesta IC vlakem s přímým spojením Opava – Praha a cestování metrem. To jsme si mohli dovolit jen díky panu starostovi, který se k nám připojil hned na nádraží v Opavě, společně s paní ředitelkou se nám věnovali po celý den.

 

nadšení žáci 4. ročníku

««« Předchozí text: Barevný podzim 2016 Následující text: Vánoční mikulášské posezení pro seniory »»»

tisk | Rok 2016 | 253x